Nedávno vláda USA oznámila novú vlnu ciel na čínsky export, ktoré sa zameriavajú na odvetvia považované za strategické pre národnú bezpečnosť. Táto colná iniciatíva vo výške 18 miliárd USD je najnovším vývojom v prebiehajúcom ekonomickom konflikte medzi USA a Čínou. Zatiaľ čo niektorí ekonómovia predpovedajú, že tieto clá budú mať minimálny okamžitý vplyv na HDP, infláciu a menovú politiku, širšie ekonomické dôsledky sú zložitejšie.
Ekonomický rast, inflácia a Fed
Najnovšie tarify prichádzajú v čase solídnej výkonnosti trhu práce, silného ekonomického rastu a silných spotrebiteľských výdavkov. S vysokou mierou inflácie však zápasí vláda USA, ale predovšetkým americká ekonomika.
Podľa Ryana Sweeta, hlavného ekonóma USA z Oxford Economics, tieto nové clá pravdepodobne výrazne neovplyvnia menovú politiku. Dodatočné clá označil za „v podstate zaokrúhľovaciu chybu inflácie a HDP“, pričom naznačil, že Federálny rezervný systém nebude upravovať úrokové sadzby na základe týchto nových opatrení.
Historický kontext taríf
Historicky sa clá používali na ochranu domáceho priemyslu, ale často majú ekonomické nevýhody. Napríklad, keď prezident George W. Bush v roku 2002 uvalil clá na oceľ a hliník, viedlo to k vyšším cenám pre americké odvetvia, ktoré spotrebúvajú oceľ, a k významným stratám pracovných miest. Podobne clá prezidenta Baracka Obamu na dovoz pneumatík z Číny v roku 2009 zachránili približne 1 200 amerických pracovných miest, no spotrebiteľov to stálo 1,1 miliardy dolárov.
Clá zavedené bývalým prezidentom Donaldom Trumpom v rokoch 2018-2019 neviedli k očakávanému zvýšeniu zamestnanosti vo výrobe. Namiesto toho predchádzajúca vláda USA spôsobila čistú stratu pracovných miest a zvýšili ceny pre spotrebiteľov.
Vláda USA pripravuje zmeny
Clá zvyčajne vedú k vyšším cenám pre spotrebiteľov a výrobcov. Keď je dovoz zdanený, náklady v konečnom dôsledku znášajú americkí distribútori, maloobchodníci a spotrebitelia. Štúdia Americkej komisie pre medzinárodný obchod z roku 2023 naznačila, že americkí dovozcovia znášali takmer celé náklady na Trumpove clá.
Newyorský Fed zistil, že tarify z roku 2018 stáli domácnosti v USA v priemere 419 dolárov ročne v dôsledku zvýšeného daňového zaťaženia a neefektívnosti trhu.
Aké to má politické a obchodné dôsledky?
V súvislosti s ekonomickými nákladmi pandémia COVID-19 ešte viac skomplikovala účinky ciel na roky 2018 – 2019 na výrobu a obchod v USA.
Okrem toho pribúdajú dôkazy o tom, že Čína môže obchádzať americké clá smerovaním tovaru cez Mexiko. Xeneta, spoločnosť zaoberajúca sa analýzou nákladnej dopravy, ohlásila v januári 60 % nárast dovozu kontajnerovej dopravy z Číny do Mexika a 34 % nárast v prvom štvrťroku. To naznačuje, že čínske podniky môžu presúvať svoje prevádzky do krajín, ktorých sa clá netýkajú.
Zatiaľ čo bezprostredný ekonomický vplyv na nové clá môže byť minimálny, dlhodobé dôsledky sú neistejšie. Ako ukázala história, tarify môžu viesť k vyšším spotrebiteľským cenám a strate pracovných miest a ich čistý ekonomický prínos je často nejasný.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Nie je inflácia ako inflácia. Viete rozdiel medzi CPI a PPI?
POZVÁNKA na FREE DISCORD
Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!