Tomáš Vranka: Výsledková sezóna prekvapila pohybom akcií

Výsledková sezóna - Tomáš Vranka
Zdroj fotografie: XTB
Marek Rodák
Autor: Marek Rodák
Publikované: 22. mája 2024

Zdieľajte tento článok

banner-ivv-clenstvo

Výsledková sezóna je takmer na svojom konci. Aj preto sme oslovili odborníka v tejto oblasti – Tomáša Vranku, aby nám ju pomohol zhodnotiť. Analytik XTB sa orientuje vo výsledkoch jednotlivých spoločností, ale aj celých segmentov. Pýtali sme sa preto predovšetkým na to, čo firmy reportovali v rámci pravidelného zverejňovania údajov. Situácia je zaujímavá predovšetkým tým, že firmy reportujú pomerne dobré výsledky aj napriek vysokým úrokovým sadzbám. V každom prípade výsledková sezóna vždy ostáva veľmi dôležitým obdobím.

Výsledková sezóna

Na začiatok by som sa opýtal na uplynulú výsledkovú sezónu vo všeobecnosti. Priniesla niečo, čo trhy neočakávali?

Nemyslím si, že by výsledková sezóna priniesla z hľadiska čísel niečo nečakané. Medziročne, ako takmer vždy, firmy mierne prekonávajú očakávania a pekne rastú na tržbách a  ziskoch. Jediné, čo ma v niektorých prípadoch prekvapilo, boli reakcie akcií na výsledky. Tesla napríklad priniesla hrozné čísla, napriek tomu akcie rástli. Meta či Netflix zase priniesli výborné čísla, napriek tomu akcie klesali.

Výsledková sezóna s Tomášom Vrankom. Zdroj: Youtube

Výsledky vieme rozdeliť do niekoľkých skupín. Veľká sedmička vykázala pomerne dobré výsledky a ak dobré neboli, vyriešili to mohutnými buybackmi. Viacmenej všetky výsledky boli prijaté dobre. Niektoré viac, niektoré menej pozitívne. Výsledky menších firiem, ktoré sú súčasťou SP500 nijak neprekvapili, ale ani trh nejakým podstatným spôsobom nezaujali. Potom sú to výsledky čínskych firiem, ktoré boli veľmi negatívne. Čo z toho môže investor vyčítať pre riadenie svojho portfólia?

Asi to nebude prekvapenie, ale akcie Magnificent 7 zase ukázali, že sú tie firmy extrémne silné v tom, čo robia. Že ťažia zo svojich skúseností, ekosystémov a integrácií mnohých služieb. Ich jediným problémom je cena, ktorá je oproti trhu vyššia, avšak je to práve z toho dôvodu, že dokazujú, že sú naozaj dobré aj v horších časoch. Ja osobne som presvedčený, že budú ako celok dominovať aj naďalej.

Zvyšok indexu je viac menej ok, ale výsledky neboli také presvedčivé. Tie výsledky čínskych firiem na strane druhej neboli úplne zlé, boli skôr také nepresvedčivé. Ak sa napríklad pozrieme na Alibabu, tak firma priniesla relatívne dobré čísla, akcie následne síce oslabili, avšak rýchlo sa pozbierali a momentálne sú už vyššie ako pred výsledkami. Celkovo majú ale čínske firmy a akcie viac problémov, ako napríklad tie americké.

Výsledková sezóna čaká ešte na výsledky Nvidie. Zdroj: Youtube

Úrokové sadzby sú vysoko

Výsledky predtým boli pozitívne vďaka inflácii. Príjmy spoločností rástli a náklady sa im zvyšovali len postupne. Teraz však ich už vyššie náklady dobehli a svoje produkty nezdražujú už tak podstatne. Aj napriek tomu boli výsledky vo všeobecnosti dobré. Ako si to trh vysvetľuje?

Ono asi existuje hranica zrejme pri každej spoločnosti, po ktorú sa môžu zvyšovať ceny – presvedčili sa o tom napríklad aj Starbucks či McDonalds, ktoré inak majú dosť vysokú voľnosť pri zvyšovaní cien. Pricing power tých firiem je vysoká, avšak asi nie úplne neobmedzená. Dôležité ale je, že obdobie tej najvyššej inflácie (aspoň teda dúfajme, že vrchol máme už za sebou 🙂 ) prežili vcelku úspešne a jednoducho teraz narazili na nejakú dočasnú hranicu, po ktorú je spotrebiteľ ako tak ochotný akceptovať vyššie ceny. Ak sa všetko vráti do relatívneho normálu tak predpokladám, že ceny budú firmy opäť zvyšovať miernejším tempom.

Výsledková sezóna komentovaná Tomášom Vrankom
Výsledková sezóna komentovaná Tomášom Vrankom. Zdroj: Tomáš Vranka

Vrátil by som sa k vysokým úrokovým sadzbám pre americké firmy. S tým sa musia vysporiadať. Vo všeobecnosti sa očakávalo, že prídu nejaké problémy. Výsledková sezóna to však neukazuje. Zmenili sa nejako výsledky firiem od minulej výsledkovej sezóny a je vidieť, že im začínajú vysoké sadzby nejako prekážať?

Tu to treba veľmi dobre rozlišovať. Mnoho firiem, najmä tých veľkých, má viac cashu ako dlhu. Ten cash zvyknú mať uložený v nejakých krátkodobých dlhopisoch a teda aj ten im generuje nejaké výnosy, pekne to bolo vidieť napríklad pri Alphabete alebo Berkshire, ktoré zarábajú miliardy dolárov na úrokoch každý kvartál. Niektorým firmám tie vysoké sadzby vyslovene pomáhajú.

Horšie to už ale je pre zadlžené firmy, aj tam ale treba rozlišovať podľa toho, ako majú firmy rozloženú splatnosť dlhu. Väčšina schopných CFO firiem a ich ľudí zrejme videla, že sa blíži obdobie vyšších úrokových sadzieb a dlhy sa teda snažili zafixovať na dlhšiu dobu. Tým pádom tie vysoké sadzby tiež nemusia byť úplne veľkým problémom.

Ďalšia vec je, že napríklad firmy z SP500 majú väčšinu dlhu s fixnou sadbou a ešte k tomu je tá splatnosť viac v budúcnosti, na strane druhej je ale štruktúra dlhov firiem napríklad v small cap indexe Russell 2000 horšia. Viac firiem má variabilnú sadzbu a kratšiu fixáciu, aj toto je jeden z dôvodov prečo sa v poslednej dobe výrazne lepšie darí veľkým firmám v porovnaní s tými malými.

Výsledková sezóna a výsledky Apple. Zdroj: Youtube

Výsledková sezóna a jej hodnotenie

Ktoré spoločnosti by ste vyzdvihli oproti ostatným po tejto výsledkovej sezóne a čím vás osobne zaujali?

Uvidíme čo prinesie Nvidia, som tam veľmi zvedavý na výsledky, ale aj na reakciu akcií. Mimo toho mi prišla asi najviac zaujímavá Meta, Tesla a Apple. Meta pokračuje v obrovskom raste, napriek tomu akcie oslabili, lebo firma mierne zhoršila výhľad a akcie pred tým rástli o stovky percent. Pri Apple sa zase čakala zrejme úplná apokalypsa. Predaje iPhonov síce klesali, ale pekne to kompenzoval napríklad rast služieb.

Obrovský problém sa očakával aj v Číne, avšak problém bol nakoniec o dosť menší, ako sa čakalo. Applu teda nakoniec medziročne tržby síce klesli, avšak zisk na akciu ostal rovnaký a Apple oznámil aj najväčší buyback v histórii amerických firiem vo výške 110 miliárd USD. Zaujímavá bola aj Tesla, tam bolo hádam všetko zle, akcie napriek tomu rástli, lebo za sebou mali obrovský prepad a zacenená tam asi tiež bola už úplná apokalypsa.

Výsledková sezóna s komentármi XTB. Zdroj: Youtube

Ak ešte nemáš registráciu, využi nasledujúci link:

Čo sa týka budúcnosti, firmy vo svojich výsledkoch projektujú aj nasledujúce obdobie. Sú spoločnosti z Magnificent 7 dostatočne ambiciózne vo svojich predpokladoch? Ich výsledky môžu podstatne ovplyvniť trh v nasledujúcom období reportov, ktoré bude vlastne v prebiehajúcej prezidentskej kampani v USA. Nasledujúca výsledková sezóna bude aj o týchto ambíciách.

Áno, napríklad za celý tento rok sa pri nich očakáva rast ziskov asi o ďalších 25 %, čo je obzvlášť pri takto veľkých firmách naozaj ambiciózne číslo. Uvidíme, aká bude realita, pri tých firmách sú totiž v poslednej dobe dosť veľké rozdiely v tom, ako sa im darí a ako sa darí akciám. Všeobecne ale firmy zvyknú očakávania napĺňať, tak predpokladám, že pokiaľ sa nič extra nestane, bude tomu tak aj teraz.

Ďakujeme vám v mene redakcie a našich čitateľov, že ste si našli čas popri svojich analytických úlohách pomôcť interpretovať uplynulú výsledkovú sezónu. Budeme radi, keď sa s nami o svoje postrehy podelíte aj v budúcnosti.

Ďalšie zaujímavé čítanie: Nie je inflácia ako inflácia. Viete rozdiel medzi CPI a PPI?

POZVÁNKA na FREE DISCORD

Majte prehľad vo svete investovania! Pridajte sa na náš FREE DISCORD a už vám nič neutečie. Discord kanál je zadarmo a máte tam množstvo BONUSOVÉHO obsahu. Kedykoľvek môžete prísť, ale aj odísť. Pridanie je nezáväzné a ZDARMA. Ak ti tento obsah nestačí a chceš viac, tak neváhaj a pridaj sa!

O autorovi

Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval som filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života som pracoval v riadiacich aj kreatívnych pozíciách. Kryptomenám sa venujem od roku 2020, ekonomike od strednej školy. Texty tvorím na pracovnej báze od roku 2010. 

TOP Najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
etoro_banner

Horúce novinky

LEGO: Úspešná cesta od drevenej stavebnice ku globálnej značke

14. januára 2025

Inflácia PPI opantala trhy. Ako bude reagovať Fed?

14. januára 2025

SP500 čaká takýto vývoj, analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025

Bitcoin je v ťažkostiach. Predať čo dokúpiť? Analyzuje Jakub Kraľovanský (3. týždeň)

13. januára 2025
binance_add

Najčítanejšie

Bitcoin v roku 2025 - analýza XTB

16. januára 2025

Inflácia CPI - budeme rásť alebo je koniec cyklu?

15. januára 2025

Investičná gramotnosť Slovákov je na minime. A je to vidieť

15. januára 2025

Warren Buffett úplne zmenil prístup k darom a presadzuje odlišný pohľad

14. januára 2025
fredom24_1

TOP najlepší brokeri

etoro logo web
U 51 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
xtb logo web
U 74 % retail investorov došlo ku vzniku straty.
freedom logo

Freedom24

85,8
U 68 - 76% retail investorov došlo ku vzniku straty.
Návrat hore