Google sa stal jedným zo symbolov virtuálneho veku, ktorý zažívame. Technologický gigant nedávno reportoval svoje ekonomické výsledky, ktoré potešili akcionárov. V nasledujúcich riadkoch sa venujeme tzv. earnings podrobnejšie. Vyhľadávač je dnes už len jedným z prostriedkov, ktorými sa presadzuje spoločnosť Alphabet na trhu.
Google kraľuje
Alphabet, materská spoločnosť Google, vo štvrtok vydala štvrťročnú správu, ktorá ukazuje, že je stále schopná zvyšovať svoj zisk vysokým tempom zo svojho digitálneho reklamného impéria. Výnosy vzrástli o 16 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka na 67,59 miliardy USD, čím prekonali očakávania analytikov. Spoločnosť oznámila upravený zisk na akciu vo výške 1,89 USD oproti konsenzuálnym odhadom 1,53 USD. Spoločnosť tiež uviedla, že jej predstavenstvo schválilo spätné odkúpenie akcií za 70 miliárd dolárov.
Generálny riaditeľ spoločnosti Sundar Pichai vyjadril spokojnosť s výsledkami v prvých troch mesiacoch: „Bol to skvelý štvrťrok, ktorý bol podporený silným výkonon služieb Search, YouTube a Cloud. Dnes sa chcem podeliť o to, ako uvažujeme o podnikaní a príležitosti v širšom zmysle. Samozrejme, je to výrazne zamerané na AI a vyhľadávanie.“ naznačil cestu, ktorou sa spoločnosť bude uberať v najbližšom období. Tá sa sústredí na AI a vyhľadávanie, pričom spoločnosť chce obsadiť aj potenciálne lukratívne nové územia v oblasti umelej inteligencie.
Umelá inteligencia
„Máme dobrú pozíciu pre ďalšiu vlnu inovácií a príležitostí v oblasti umelej inteligencie (AI), ktorú máme pred sebou. Je potrebné uviesť šesť bodov: po prvé, vedenie výskumu; po druhé, vedenie infraštruktúry; tri, inovácie a vyhľadávanie; štyri, naša globálna produktová stopa; päť, rýchlosť pri vykonávaní; šesť, spôsoby speňaženia. Od roku 2016 sme prvou spoločnosťou v oblasti AI a sme priekopníkmi mnohých moderných objavov, ktoré podporujú pokrok AI pre nás a pre celé odvetvie.“
Investori mimo nadšenia z nových technológií vyjadrujú aj obavy z nákladov spojených s AI v porovnaní s ich potencionálnou návratnosťou.
Alphabet (NASDAQ: $GOOG) Jumps 9%+ on Friday After Q1 2024 Earnings Beat and First Dividend Issuance
— DEXWireNews (@DEXWireNews) April 29, 2024
⭐️ Feature Article: https://t.co/quBsHTD3gN
▶️ YouTube (Short): https://t.co/jvZiudidJg#Alphabet #NASDAQ $GOOG #Google #GOOGL #SearchEngine #Internet #Search #GoogleAds pic.twitter.com/O6ePVSWXGY
CEO Sundar Pichai je však aj v tomto ohľade optimistický: „Zaviazali sme sa vykonať investície potrebné na to, aby sme si udržali vedúcu pozíciu v oblasti technickej infraštruktúry. Vidno to z nárastu našich kapitálových výdavkov. To podnieti rast v cloude, pomôže nám posunúť hranice modelov AI a umožní inovácie v našich službách.“
Podobné vyhlásenie technologickej spoločnosť META zrazili hodnotu jej akcií o viac ako 10 %. Materská spoločnost Facebooku revidovala prognózu o raste výdavkov za tento rok na 35 až 40 miliárd USD namiesto plánovaných 30 až 37 miliárd USD. Tieto výdavky sú poháňané veľkými investíciami do AI infraštruktúry, vrátane dátových centier, čipov, výskum a vývoja. Pri všetkých týchto investíciách bude nejaký čas trvať, kým investície do AI vygenerujú plánované značné príjmy a znižuje to súčasnú ziskovosť.
Alphabet, $GOOGL, officially closed above $2 trillion in market cap for the first time ever on Friday.
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) April 28, 2024
The stock added nearly $200 BILLION of market cap in one day after beating earnings expectations.
Alphabet stock is now up 23% year to date, or FIVE TIMES the increase in the… pic.twitter.com/OVDksZoHFo
Naproti tomu hodnota akcií Alphabet vzrástla vo štvrtok mimo obchodných hodín o 13 %, po vynikajúcich štvrťročných výsledkoch, ktoré prekonali odhady tržieb a ziskov a vyvolali nadšenie investorov oznámením programu hotovostných dividend vo výške 0,20 USD na akciu. Je to odlišná reakcia na plánované vysoké výdavky spojené s rozvojom umelej inteligencie. Tieto sumy budú spoločnosti míňať v pretekoch o dominanciu v neobsadenom poli, ktoré sľubuje nové zdroje príjmov v budúcnosti.
Ďalšie zaujímavé čítanie: SP500 a DXY – Týždenná analýza Jakuba Kraľovanského