Výsledková sezóna je tradične obdobím volatility na trhoch. Vzhľadom na množstvo firiem, ktoré bilancujú pravidelne svoje štvrťročné výsledky, je pre niektorých investorov pomerne ťažké sa v tej spleti informácií orientovať. Aj preto sme oslovili odborníka v danej oblasti – Tomáša Vranku, analytika XTB, aby nám niektoré informácie vysvetlil. Jeho pohľad je dostatočne konkrétny a na druhej strane aj globálny, aby sme dokázali to, ro nám priniesla aktuálna výsledková sezóna zhodnotiť. Poďme teda na to.
Výsledková sezóna a jej hodnotenie
Končí sa nám výsledková sezóna a tak je načase bilancovať. Vieme nejako všeobecne zhodnotiť, čo sme sa v tejto sezóne o firmách dozvedeli?
Výsledovka bola vcelku dobrá a nebolo tam za mňa asi žiadne veľké prekvapenie. Ak by som mal zhrnúť nejaké dve veci, ktoré ma najviac zaujali, tak je to napríklad to, že spotrebiteľské firmy typu Coca-Cola, Pepsico či McDonalds už zrejme narazili na nejaký strop zvyšovania cien, ktorý sú spotrebitelia ochotní akceptovať.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Druhou veľkou témou boli veľké technologické spoločnosti, AI a ich investičné výdavky na infraštruktúru. Tu bolo zaujímavé, že medziročne CAPEXy firiem výrazne rástli a budú rásť aj naďalej. Firmy teda stále investujú obrovské peniaze lebo veria, že umelá inteligencia v budúcnosti zvýši ich ziskovosť. Či to tak reálne bude ale nevieme a ukáže to zrejme až čas a možno už ďalšia výsledková sezóna.
Špeciálne by som sa pozrel na technologické akcie globálnych firiem, pretože tie sú pre rast trhu kľúčové. Výsledková sezóna ukazuje, že sa im vo všeobecnosti darilo, čo vidieť na výsledkoch SP500. Majú ešte kam rásť?
Trh momentálne zaceňuje, aspoň pri časti z nich, ďalší rast. Významný rast ziskovosti sa očakáva napríklad pri Nvidii, rast sa ale čaká pri všetkých z nich, avšak objektívne treba dodať, že je valuácia stále celkom vysoká. Rast tržieb a zisku sa všeobecne pri Magnificent 7 očakáva aj ďalšie kvartály, rast akcií bude ale samozrejme otázny, keďže sú jednoducho vysoko a všetko bude záležať aj na nejakom všeobecnom sentimente na trhu.
Dlhodobo ale daným firmám všeobecne verím, tvoria u mňa najväčšie pozície, ale aktuálne ale za sebou majú vysoký rast, takže ja osobne som s nejakým navyšovaním pozícií opatrný.
Kto su najpopularnejsi podnikatelia v USA? Na prvom mieste Bill Gates, ktoreho pozna 97 % ludi a 45 % ma na neho pozitivny nazor, Buffett na druhom miesto s 44 %, Mark Cuban treti s 43 % a stvrty Elon Musk s 42 %. pic.twitter.com/UAzrcIiIIJ
— Tomáš Vranka (@TVranka) November 26, 2024
Čo o nich povedali ciele, ktoré si nastavili na ďalšie obdobie? Sú dosť ambiciózne? Výsledková sezóna nás totiž čaká opäť už onedlho.
Čo sa týka krátkodobých výhľadov, firmy ich dokážu celkom presne triafať a väčšina z nich si výhľad zachovala alebo ho mierne zvýšila. Dlhodobé výhľady sú však otáznejšie, keďže na dlhodobý vývoj firiem vplýva aj makro, a to sa predpovedá veľmi ťažko. Obzvlášť keď presne nevieme, ako bude vládnuť Donald Trump.
Tie svoje dlhodobejšie výhľady firmy zvyknú občas revidovať, pokiaľ nejde niečo podľa plánu alebo naopak, pokiaľ sa situácia vyvíja lepšie. Dlhodobo ale firmy plus mínus svoje odhady spĺňajú takže by som tie ciele asi nenazval ako ambiciózne, ale ako dosiahnuteľné.
Obrazok ukazuje, ako sa darilo indexu S&P500 nasledujuce roky po tom, ako dva roky po sebe vzrastol o 20 % a viac, co sa deje prave v rokoch 2023 a 2024. Tych situacii podla tohto obrazku nebolo vela a asi tam nebude ani ziaden jednoznacny zaver. V 1929-1930 index vyrazne klesal,… pic.twitter.com/vLdPaD8l5C
— Tomáš Vranka (@TVranka) November 25, 2024
Kryptomeny na trhu
Trocha by som sa venoval aj vplyvu kryptomien na tradičné trhy. To ukazuje aj aktuálna výsledková sezóna. Jednoznačne sa ukazuje napríklad pri raste akcií Coinbase, ťažiarskych spoločností, ale primárne v súčasnosti určite na akciách MicroStrategy. Michael Saylor zvolil riskantnú stratégiu a nakupuje Bitcoin až neuveriteľným spôsobom. Ako problém môžeme vnímať to, že ide všetko o požičané peniaze, nie je to teda úplne majetok firmy. Ako vnímate túto situáciu? Súčasná výsledková sezóna ešte tieto problémy nezaznamenala.
No, tú firmu až tak nepoznám, ale z toho, čo som pochopil, tak vydáva konvertibilné dlhopisy a za peniaze nakupuje Bitcoiny. Mne osobne to príde riskantné. Ak by som chcel nakupovať Bitcoin, kúpim Bitcoin. Ak by som chcel nakupovať Bitcoin s pákou, kúpim ho s pákou. Takto ho v podstate kupujem s pákou avšak s tým, že sa tam okrem rizika samotného pohybu Bitcoinu vystavujem aj riziku toho, čo sa deje v Microstrategy.
Mne osobne teda, pokiaľ by som chcel špekulovať na rast ceny Bitcoinu, nedáva zmysel kupovať to takto nepriamo. To rovnako platí aj pri iných akciách, napríklad pri Coinbase. Áno, tie akcie korelujú s Bitcoinom, avšak ak kupujete akcie burzy, tak už do tej ceny vstupujú aj rôzne iné faktory. To si teda určite treba uvedomiť.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Kam smerujeme a na čo sa pozerať
Koncom roka sa vždy očakáva, či sa dostaví tzv. Santa Claus Rally na trhoch. To však zachytí až ďalšia výsledková sezóna. Tento rok to vyzeralo v novembri veľmi pozitívne. Dá sa očakávať, že to bude pokračovať?
Ja si tieto krátkodobé trendy netrúfam odhadovať. Momentálne je ocenenie indexov naozaj veľmi vysoké, nečudoval by som sa ani tomu, keby sme sa po nedávnom raste dočkali nejakej korekcie. Ako ale hovorím, takto krátkodobo si netrúfam ten vývoj predikovať.
Je nejaká oblasť, kde by ste sa teraz špeciálne pozerali, kde sa iní nepozerajú? Resp. trhy, ktoré bežní investori považujú za stagnujúce a vy tam vidíte príležitosť. Môže to byť napríklad Čína, kde nakupuje Michael Burry, ale napríklad aj Japonsko, ktoré rástlo pomerne rýchlo, ale momentálne zas stagnuje. Ukázala nám aktuálna výsledková sezóna aj takéto informácie?
Áno, mne osobne príde zaujímavá tá Čína. Treba však dodať, že je tam momentálne veľa problémov, avšak príde mi to tak, že tá situácia na akciách je ešte oveľa horšia, ako situácia samotných firiem.
Toto je celkom sila. Trhova kapitalizacia Alibaby (modra) je priblizne taka, ako bola v roku 2014 pocas jej IPO, zatial co rocne trzby (zlta) vzrastli z 8 miliard USD na 133 miliard a zisk z 3 miliard USD na 18 miliard USD. pic.twitter.com/GE8pDfieza
— Tomáš Vranka (@TVranka) November 27, 2024
Ak by som chcel hľadať niečo lacnejšie na dlhodobé držanie, išiel by som asi cestou nejakého čínskeho ETF. Určite by som do toho ale nedával nejako veľa peňazí a držal by som sa v nejakých jednotkách percent portfólia. Predsa len je to Čína a tá je nevyspytateľná z viacerých hľadísk.
Ďakujem za rozhovor vo svojom mene, aj v mene našich čitateľov, ktorí sú vždy pripravení na nové a kvalitné analýzy súčasného trhu.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (25. 11 – 1. 12. 2024)
Maj prehľad o svetových trhoch a nezmeškaj príležitosť!
Ak ťa baví náš obsah, ale chcel by si ísť viac do hĺbky prípadne by sa sa chcel pridať do našej investorskej komunity, kde je už viac ako 500 investorov, tak sa pridaj do VIP členstva Investície vo vrecku.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vo VIP členstve nájdeš akciové portfólio Ing. Jakuba Kraľovanského, vnútornú tabuľku firiem, watchlist ako aj rôzne fundamentálne reporty či analýzy konkrétnych firiem a omnoho viac.