Úrokové sadzby sú druhým najväčším fundamentom tohto týždňa po amerických voľbách. Dnešné rozhodnutie Federálneho rezervného systému o znížení úrokových sadzieb o 0,25 bodu potvrdilo očakávania trhu, ktorý sa pripravoval na tento krok v dôsledku narastajúcich obáv o budúci vývoj ekonomiky USA. Tento krok by mal podporiť úverovú aktivitu, a tým posilniť hospodárstvo. Avšak, ekonomickí experti sledujú aj potenciálne riziká zníženia sadzieb, najmä jeho možné dopady na infláciu a trh s aktívami. Úrokové sadzby tak formujú trh.
Fed znižuje úrokové sadzby
V snahe podporiť ekonomickú stabilitu a zabezpečiť mierny ekonomický rast sa Federálny rezervný systém rozhodol pristúpiť k zníženiu úrokových sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu. Tento krok, ktorý Fed signalizoval už v priebehu posledných mesiacov, odzrkadľuje rastúce obavy o budúcnosť ekonomiky Spojených štátov a tiež o možný dosah globálnej neistoty na americké hospodárstvo. Fed to formuluje primárne ako podporu ekonomiky, podľa minulosti však vieme, že ide o snahu predchádzať recesii a spomaleniu ekonomiky.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Rozhodnutie znížiť úrokové sadzby prichádza po dlhšom období ekonomickej expanzie, počas ktorej Fed postupne zvyšoval sadzby, aby zabránil prehriatiu ekonomiky. Avšak, aktuálne signály, vrátane mierneho spomalenia spotrebiteľských výdavkov a slabšieho exportu, naznačujú potrebu stimulácie ekonomiky, pričom zníženie úrokov sa javí ako vhodné riešenie. Tento zásah má podporiť úverovanie, čo by malo napomôcť firmám k investíciám do rozvoja a domácnostiam uľahčiť prístup k hypotékam či iným formám financovania.
Analytici však tento krok vnímajú rozporuplne. Niektorí ekonómovia veria, že mierne zníženie sadzieb môže mať pozitívny vplyv na ekonomiku a pomôže zmierniť očakávané spomalenie rastu v nadchádzajúcich rokoch. Iní upozorňujú, že znižovanie sadzieb môže z dlhodobého hľadiska oslabiť schopnosť Fedu reagovať na výraznejšie ekonomické šoky v budúcnosti. Zníženie úrokov navyše môže podporiť rast cien na trhoch s nehnuteľnosťami a finančnými aktívami, čo môže vyvolať obavy z potenciálneho rizika bubliny.
Fed v rámci vyhlásenia zdôraznil, že jeho cieľom je zaistiť stabilný ekonomický rast a držať infláciu na cieľovej úrovni okolo 2 %. Na základe súčasných signálov sa očakáva, že Fed bude naďalej monitorovať situáciu a v prípade potreby reagovať ďalšími opatreniami.
Pohyby na trhoch po znížení sadzieb
Po oznámení, že sa úrokové sadzby znížili o 0,25 percentuálneho bodu sa americké akciové trhy pohli smerom nahor, keď investori uvítali signál, že Fed je pripravený podporovať ekonomiku v období neistoty. Indexy ako SP500 a Nasdaq zaznamenali mierny nárast, pričom technologický sektor reagoval zvlášť pozitívne, keďže nižšie sadzby prispievajú k lacnejšiemu financovaniu projektov a výskumu.
Úrokové sadzby mali vplyv aj na dlhopisové trhy. Výnosy na krátkodobých vládnych dlhopisoch sa znížili, čo naznačuje očakávania, že Fed by mohol pokračovať v politike uvoľňovania, ak by sa situácia na trhu zhoršila. Dlhodobé výnosy zostali relatívne stabilné, čo signalizuje, že investori stále vidia určitý potenciál pre rast ekonomiky, hoci riziká naďalej vnímajú opatrne.
Očakáva sa, že ďalší vývoj na trhoch bude závisieť od signálov Fedu o jeho budúcej politike. Ak by ekonomika vykazovala známky slabnutia, trhy by mohli očakávať ďalšie zníženie sadzieb, čo by mohlo viesť k ďalšiemu rastu cien akcií a poklesu výnosov na dlhopisoch.
Ak ešte nemáš svojho brokera, využi nasledujúci link a prispej tak na chod tohto magazínu, aby si mal vždy čerstvé informácie:
Zhrnutie
Rozhodnutie Fedu o znížení úrokových sadzieb o 0,25 bodu je reakciou na aktuálny ekonomický výhľad Spojených štátov, ktorý naznačuje mierne spomalenie rastu. Tento krok má za cieľ podporiť hospodársku aktivitu, hlavne v sektoroch ako spotrebiteľské úvery a firemné investície, a tým zabezpečiť, aby ekonomika nezaznamenala dramatické spomalenie. Investori na trhu prijali tento krok pozitívne, čo vyvolalo mierne nárasty na akciových indexoch, ako je SP500 a Nasdaq, no prinieslo aj pokles výnosov na vládnych dlhopisoch. Práve to spôsobujú nižšie úrokové sadzby.
Analytici sú však opatrní. Zatiaľ čo nižšie úrokové sadzby môžu krátkodobo podporiť rast, existujú obavy z ich vplyvu na infláciu a možné riziko vytvárania bublín na aktívach. Komoditné trhy reagovali rôzne, pričom zlato mierne vzrástlo v dôsledku obáv z dlhodobej stability dolára. Zníženie sadzieb tiež viedlo k oslabenému doláru, čo môže prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti amerických exportérov.
Fed naznačil, že bude pokračovať v monitorovaní ekonomickej situácie a v prípade potreby zváži ďalšie opatrenia. Toto zníženie je vnímané ako preventívny krok na zabezpečenie stability, hoci ďalšie rozhodnutia budú závisieť od vývoja ekonomických ukazovateľov a globálnej situácie. V decembri by mohlo prísť k prerušeniu znižovania, aby sa situácia stabilizovala. To však nevieme aktuálne úplne presne odhadnúť. Tému budeme aj naďalej sledovať.
Ďalšie zaujímavé čítanie: Týždenný kalendár investora (4. 11. – 10. 11. 2024)
Chceš vedieť o kryptomenách viac do hĺbky?
Ak ťa zaujímajú kryptomeny a rád by si sa stal traderom alebo jednoducho len nakúpil nejaké mince v tomto bull markete, tak sa pridaj do VIP skupiny Trader 2.0.
Ako funguje také VIP členstvo a čo sa v ňom dozvieš? Pozri si TOTO VIDEO.
Vďaka nášmu magazínu máš dokonca zľavu -10% na všetky VIP členstvá. Stačí zadať v nákupnom košíku ,,IVV10″ a zľava sa ti sama aplikuje.